مزایا و معایب شبکه های اجتماعی 1

مزایا و معایب شبکه های اجتماعی 1 | ویدیوهای اچ پی

بدون تردید اینترنت، یکی از تأثیرگذارترین ابداعات انسانی در قرن اخیر محسوب می شود. این محصول پر طرفدار با کارکردهای متنوع و اثربخش خود، کیفیت و کارایی جنبه های مختلف زندگی اجتماعی - انسانی را تحت تأثیر قرار داده است.

35.175.113.29
390687

مزایا و معایب شبکه های اجتماعی 1

کاربر عزیز ، برای دیدن ویدیو ایـــنـــجـــا کلیک کنید ...

بدون تردید اینترنت، یکی از تأثیرگذارترین ابداعات انسانی در قرن اخیر محسوب می شود. این محصول پر طرفدار با کارکردهای متنوع و اثربخش خود، کیفیت و کارایی جنبه های مختلف زندگی اجتماعی – انسانی را تحت تأثیر قرار داده است. در آغاز، اینترنت به عنوان شبکه ی شبکه ها و سازوکاری جهت تبادل اطلاعات و داده های علمی پژوهشی، شروع به کار کرد و رفته رفته خود را به عنوان ابزاری ارتباطی، به عرصه ی اجتماع کشاند. این شیوه ی جدید ارتباطی بر پایه ی ایجاد رابطه ای مستقیم اما غیر رودررو، با حذف مرزهای جغرافیایی، مفهوم شهروندی دنیای مجازی را حقیقت بخشید؛ به گونه ای که بسیاری بر این باورند که حال و آینده ی جامعه ی انسانی، به واسطه ی گسترش و تعمیق شبکه ی شبکه ها رقم خواهد خورد. امروزه در اغلب ممالک دنیا، دستیابی به منابع علمی- پژوهشی با بهره گیری از این نظام اطلاعاتی، روندی رو به رشد دارد. توجه به زیرساخت های گستره ی تمدنی و فرهنگی و تکنولوژیکی به واسطه ی استفاده از اینترنت و مزایای فناوری اطلاعات، رو به افزونی گذاشته است.

جهان انسانی به موازات پیشرفت و بهره مندی از فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات و شکل گیری شبکه های اجتماعی مجازی، با سرعت و پر شتاب، در حال گذار به یک جامعه ی شبکه ای است. شبکه های اجتماعی به مثابه پدیده ای نوین از نسل جدید وب، توانسته است با بهره گیری از فناوری های نوین ارتباطی، آرمان های انسانی را در همه ی حوزه ها گسترش دهد؛ به طوری که با توجه به برخورداری از ظرفیت های مناسب، شرایط را برای توسعه در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایجاد میکنند. شبکه های اجتماعی با اتکای به ظرفیت فرامتنی خود از گردآوری، سازماندهی، ذخیره سازی و نشر اطلاعات در اشکال صوت، تصویر و متن و مبتنی بر ابزار رایانه ای و مخابراتی بهره می برند. مسأله ی اصلی اینجاست که به رغم تمامی مزایا و معایبی که در کاربرد شبکه های اجتماعی مطرح است، باید اذعان داشت که بسیاری از جنبه های فضای شبکه های اجتماعی مجازی و پایگاه هایی که در قالب رسانه های اجتماعی کار م یکنند، هنوز ناشناخته و مکتوم مانده است.

ایجاد شبکه های اجتماعی در کشور ما به سرعت رو به افزون است وهرروزه برتعداد آن اضافه می شود.امروزه رسانه های اجتماعی به یک مهارت جدید و مهم برای همه و حتی برای کسانی که درک بسیار بالایی از فناوری ندارند، تبدیل شده است. در سال های اخیر دسترسی میلیون ها کاربر در سراسر جهان به رسانه ها و شبکه های اجتماعی باعث شده است تا این رسانه ها درکانون توجه جوامع مدرن و افراد زیادی قرارگیرند و از محبویت قابل توجهی به خصوص در میان نسل جوان برخوردار شوند. شناخت صحیح از این رسانه ها باعث می شود تا کاربران بیش از پیش بتوانند از این ابزاراستفاده مفید و موثر داشته باشند واما از سویی دیگر اینترنت کیفیت ارتباطات انسان‌ها در محیط فیزیکی را کاهش می‌دهد، زیرا افرادیکه به طور عمده در اینترنت با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند تمایل کمتری به ارتباط عادی در محاورات رو در رو از خود نشان می‌دهند. مقدار ارتباطات افراد در اینترنت به تعداد کاربران آنلاین مرتبط با فرد مورد نظر بستگی دارد.

بطور مختصر، جامعه مجازی، مانند جامعه در محیط فیزیکی است، شبیه به جمعی از مردم که در ارتباطات عظیمی دور هم جمع می‌شوند. کاربران آنلاین هیچگاه به یکدیگر پاسخگویی و تعهد متقابل مانند دنیای واقعی نخواهند داشت. در برخی موارد، ارتباط آنها بیشتر از محیط واقعی است، زیرا کاربران، می دانند که می‌توانند ناشناخته باقی بمانند،درحالیکه فضای سایبری یک فرصت برای تمرین اغفال افراد ایجاد میکند از طرفی گروه‌ها را قادر می‌سازد همگن و یکدست باقی بمانند مانند یهودیان. این امر کمک می‌کند تا فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان خود را حفظ کنند واما از سویی دیگر رفتار جمعی ما تغییر یافته است ، که این نتیجه ارتباطات بی هویت در فضای سایبری است. در اثر این امر می‌تواند کیفیت ارتباطات انسان به صورت عادی و فیزیکی نیز کاهش یابد فضای مجازی بطور اساسی روابط انسان‌ها را تغییر داده است زیرا زندگی تفسیر می‌شود در انتظارات افراد از زندگی و تعاملات افراد در صفحهٔ مانیتور کامپیوتر. شاید باورش سخت باشد اما این روزها فیس بوک به بخش مهمی از زندگی مردم دنیا تبدیل شده است.

سایتی که 845 میلیون نفر از افراد کره خاکی از آن استفاده می کنند که در این میان بیش از 483 میلیون آنها به صورت روزانه از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. برای بسیاری از مردم ، سرزدن به فیس بوک به بخشی از عادت های روزانه همچون خوردن، خوابیدن و… تبدیل شده است. فیس بوک در کنار ارتباطاتی که می سازد، سبب بروز مشکلات عمده ای هم می شود. این مطلب که در اصل براساس چندین و چند تحقیق علمی تهیه شده است، نشان می دهد کاربران شبکه های اجتماعی باید در استفاده از این سایت ها بیش از پیش محتاط باشند.دور ماندن افراد در فضای واقعی از یکدیگر و کمرنگ شدن روابط خویشاوندی و خانوادگی تنها ضرر بزرگ فیس بوک نیست بلکه این شبکه اجتماعی می تواند موجب اختلالات روانی در نوجوانان و جوانان شود. سال گذشته دکتر لری روسن استاد دانشگاه کالیفرنیا، مطلبی را در مورد شبکه های اجتماعی به چاپ رساند که شامل نتیجه گیری های جالبی بود.

طبق تحقیقات این استاد روانشناسی، نوجوانان و جوانانی که با فیس بوک کار می کنند بیش از بقیه در معرض بروز اختلالات روانی همچون هیجان زیاد، پارانویا، رفتار پرخاشگرانه و جامعه ستیزی قرار دارند. اولین تصویری که با شنیدن کلمه اعتیاد در ذهن ما نقش می بندد دیدن فردی است که مشغول استعمال مواد مخدر است اما با رواج یافتن اینترنت نوعی اعتیاد مجازی هم به وجود آمد که در نوع خود بسیار خطرناک است. طبق نظرسنجی که بین 250 نفر از دانشجویان دانشگاه شیکاگو به عمل آمده ترک فیس بوک حتی از ترک کردن سیگار و مشروبات الکلی هم سخت تر است”مارک زاکربرگ” سایت فیس بوک را از اتاق خود در دانشگاه هاروارد آمریکا طراحی کرد و در تاریخ 4 فوریه 2004 آن را به عنوان یک وب سایت اجتماعی مخصوص دانشجویان هاروارد راه اندازی کرد. اما سایت او فراتر از محدوده یک دانشگاه و دانشجویان آن، خیلی سریع مورد توجه قرار گرفت و چنان محبوب شد که تا آخر هفته دوم راه اندازی آن، بیش از نیمی از دانشجویان هاروارد درآن نام نویسی کرده بودند و از آن به عنوان راهی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کردند و میلیونها نفر در همان چند ماه نخست، به عضویت آن در آمدند و یک شبکه اجتماعی بسیار گسترده، وسیع و با نفوذ و تأثیر گذار را بنیان نهادند.

پس از موفقیت چشمگیر فیس بوک، زاکربرگ تصمیم گرفت کارش را گسترش دهد. بنابراین او در این راه از هم اتاقی خود “داستین موسکوویتز” (Dustin Moskovitz)هم کمک گرفت. آن دو ابتدا سایت را برای دانشگاه های استانفورد(Stanford)، کلمبیا (Columbia)و ییل (Yale) راه اندازی کردند و سپس چندین دانشگاه دیگر در ایالت بوستون آمریکا را نیز به این سایت مجهز کردند. تا آغاز تابستان همان سال، فیس بوک توسط هزاران نفر در بیش از 45 دانشگاه آمریکا استفاده می شد. در همان موقع زاکربرگ به همراه چند نفر از دوستان خود که او را در اداره سایت کمک می کردند، به پالو آلتو کالیفرنیا رفت و در آنجا خانه ای کوچک اجاره کرد. این خانه اولین محل کار رسمی آنها بود. رفتن زاکربرگ به کالیفرنیا، مقدمه آشنایی او با اولین سرمایه گذارفیس بوک یعنی پیتر تیل (Peter Thiel) بود.

هم اکنون فیس بوک تشکیلات اداری مجهزی، شامل 7 ساختمان در پالوآلتو و صدها نفر کارمند دارد و زاکربرگ آن را یک اردوگاه شهری می نامد.ولی ایا براحتی میتوان در مورد این پرچم دار بزرگ شبکه های اجتماعی قضاوت کرد؟ پاسخ این سوال را در مرور مزایا و معایب آن دنبال کنید:
مهمترین و برجسته ترین مزیت فیس بوک را می توان در یافتن دوستان قدیمی ، حفظ ارتباط با دوستان فعلی و یافتن دوستان جدید ملاحظه نمود .از آنجائیکه که کاربران این شبکه طبق آخرین اطلاعات در حدود 800میلیون نفر برآورد شده اند ، بنابراین احتمال یافتن دوستان قدیمی دور از تصور نخواهد بود و خصوصآ با تعبیه جستجوگر قوی یافتن دوستان بسیار آسان خواهد بود.از دیگر مزایای این شبکه عظیم اجتماعی برتری ساختار پلت فرم آن نسبت به سایتهای مشابه آن است . تعبیه نرم افزارها ، ابزارهای خاص ، ایجاد صفحات مجزا و متعدد با موضوعات مختلف ، خلق آلبوم تصاویر ، اشتراک گذاری فایلهای گوناگون (فیلم،موسیقی،عکس و … ) بازیهای آنلاین ، امکان چت ویدئویی و …. مهر تأییدی است بر کارآیی این شبکه که هر کاربر در خور نیاز خود میتواند از این امکانات بهره مند گردد .

از بزرگترین معایب این شبکه عظیم اجتماعی میتوان به بحث امنیت آن اشاره نمود که از دو منظر قابل تأمل است . اول حضور و فعالیت مستمر هکرها و ناشران ویروس که گاهاً با نگارش یک برنامه ساده اطلاعات محرمانه و پسوردهای کاربران را به سرقت می برند و دوم بحث امانتداری مدیران و گردانندگان این شبکه در قبال اطلاعات شخصی کاربران می باشد که به کرات طی مصاحبه ها و سخنان افراد مختلف مورد تردید قرار گرفته است. شما با قبول قوانین و مقررات این شبکه در هنگام ثبت نام ، فیس بوک را به عنوان مالک تمامی اطلاعات خود انتخاب می کنید و طبق این اصل فیس بوک می تواند هرگونه که صلاح بداند از این اطلاعات استفاده کند و گاهاً اخباری پیرامون معاملات سیاسی مدیران این شبکه با دولتمردان منتشر میشود .

شاید این موضوع در ابتدا برای شما بی اهمیت باشد اما ممکن است در آینده لطمه های جبران ناپذیری برای شما بدنبال داشته باشد – سوء استفاده های سیاسی از این شبکه اجتماعی در راستای اهداف قدرتهای جهان با مسدود کردن صفحه های مخالف و راه اندازی و ترویج صفحات موافق یکی دیگر از موضوعات بحث برانگیز این ابرشبکه بشمار میرود. در شبکه‎های اجتماعی ارتباطات راحت‎تر از پیوندهای چهره به چهره است؛ اما ارتباط شبکه‎ای به جبهه مقابل پیوندهای اجتماعی عمیق انسانی تبدیل شده است؛ چون لینک‎های متعدد در ساعات روز، کاربران را به فضاهایی انتقال می‎دهد که سرنوشت در اختیارشان نیست و هر کاربری که فرهنگ و اطلاعات دقیق از این فضا را نداشته باشد، در لایه‎هایی از فضاهای اجتماعی تلو تلو خواهد خورد.

واما گوگل ، گوگل دقیقا چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟همه می دانیم که گوگل یک غول فناوری است که شمار بسیاری ، خدمات کاربردی و البته پر هزینه را به رایگان ارائه می کند. سرویس‌هایی چون جی میل وغیره که در مستند تاریخچه گوگل به آن اشاره کردیم .سیستم عامل موبایل این شرکت، به رایگان قابل استفاده است. آیا تا کنون اندیشیده‌اید که گوگل هزینه این خدمات را چگونه با شما حساب می‌کند؟ شاید تا کنون به این سوال فکر نکرده اید که گوگل هزینه این همه خدمت رایگانی را که به من و شما ارائه میکند، از کجا و چگونه بدست آورده و می آورد؟ خوب، اکنون شاید زمان مناسبی است که این سوال را از خود بپرسید. پاسخ سوال خیلی ساده این است: از طریق استفاده از اطلاعات شما برای تبلیغات.این استفاده از اطلاعات کاربران، از اصلی ترین سرویس گوگل یعنی جستجوی آن آغاز میشود. اما واقعا گوگل چه اطلاعاتی و در چه سطحی از شما دارد؟ و آیا شما باید نگران این موضوع باشید؟ بگذارید دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، پاسخ این سوالات شما را متعجب میکند:

رد پای اینترنتی شما
گوگل به خوبی از رد پای شما در اینترنت آگاه است و بهترین جایی که به شکل شفاف میتوانید از این موضوع اطلاع پیدا کنید Google Web History است که در واقع تمامی سابقه و تاریخچه مربوط به جستجوی شما را از هر دستگاهی که بر روی آن با حساب کاربری گوگل خود آنلاین بوده اید در آنجا نگه داشته است.
در واقع داشتن سابقه جستجو های شما برای خودتان بهتر است – (گوگل اینگونه میگوید) – زیرا از این اطلاعات برای ارائه نتایج دقیقتر در راستای جستجو های آتی شما استفاده خواهد شد. اما حوزه های علاقه و مرکز توجه شما برای بازاریابان محصولات بسیار ارزشمند است و چنانچه در جریان این علاقه شدید، اطلاعات شخصی شما نیز به نحوی به دست آنها برسد، موضوع دیگر شخصی نیست.

در عین حال، تاریخچه بازدید شما از صفحات وب نیز هرچند کمتر عینی و آشکار اما به همان ترتیب برای گوگل به آسانی قابل دیدن و دسترسی است. گوگل این تاریخچه را با استفاده از ابزارهای رصد کننده و همچنین با کاربست اطلاعات استخراج شده از AdSense و Analytics بدست می آورد. گوگل میداند که شما معمولا از چه وب سایتهایی بازدید میکنید، ترتیب بازدید شما از آنها به چه شکل است، چه مدت زمانی را بر روی آن وب سایتها سپری میکنید و اطلاعات جزئی دیگر. البته پروفایلی که از این اطلاعات درست میشود به نام شما نیست و در واقع به نام IP شما است. اما مجموع همه اینها یک اثر انگشت منحصر به فرد را تشکیل میدهد که در نهایت مربوط به شما است و از آن میتوان در راستای تبلیغات استفاده کرد.برای دیدن این اطلاعات در رابطه با IP خود میتوانید به Google Ad Settings مراجعه کنید که در آنجا حتی میتوانید خود تغییراتی را اعمال نمایید. این صفحه اثر انگشت دیجیتالی شما برای گوگل است.واقعیت این است که تقریبا هیچ اطلاعاتی در مورد فعالیت های آنلاین شما وجود ندارد که گوگل بخواهد و نتواند در مورد آن چیزی بداند. در این میان حتی اقدام به Private Browsing نیز نمیتواند به شکل کامل اطلاعات شما را حفظ کند.

گوگل + اطلاعات شما!
در حالی که فعالیت های رصد گوگل در مورد کاربران وسیع است، فیس بوک نشان داد که راه آسانتری هم برای بیرون کشیدن داده ها و اطلاعات کاربران وجود دارد. در واقع فیس بوک میلیونها کاربر را در سراسر جهان تشویق به ارائه بی چون و چرای اطلاعاتی کرده است که گوگل آنها را با استفاده از الگوریتم های پیچیده به چنگ آورده و در پایگاه های داده عظیم ذخیره سازی کرده است:
حال ما سرویس گوگل پلاس را داریم! پروفایل شما کامل است و هدفی بسیار خوب برای تبلیغات. حتی در این بین شما با تکمیل کردن این اطلاعات، براحتی باقی اطلاعاتی را که گوگل نیاز دارد، در اختیار وی قرار میدهید! حال صرف نظر کنیم از تصاویر، پیامها و ایمیل هایی که برای مخاطبان خود میفرستید:
چیزی با نام ایمیل خصوصی نداریم!قطعا کاربران گوگل پلاس به خوبی میدانند که چه اطلاعاتی را در اختیار گوگل قرار میدهند، همانطور که کاربران فیس بوک نیز اکنون سالهاست که اطلاعات خود را برای تبلیغات در اختیار فیس بوک قرار داده اند و ظاهرا از این موضوع ناراحت هم نیستند. واقعیت این است که هیچ دلیلی برای تمایز بین گوگل و سایر شبکه های اجتماعی در این خصوص نیست و استفاده گوگل از این اطلاعات هم بیشتر از بقیه این سرویس ها و شبکه ها نیست – ظاهرا تنها تفاوت اینجا است که کاربران از یک شبکه اجتماعی توقع یک رفیق رازدار را ندارند.

شاید متعجب شوید، اگر بدانید که حساب جی میل شما از روند جامع جمع آوری داده های گوگل استثنا نیست! بلکه کاملا بر عکس، این حساب معدنی از اطلاعات و داده های ارزشمندی است که گوگل هرگز بدون جی میل آنها را بدست نمی آورد. البته این جمع آوری داده ها مشمول محتویات و جزئیات ایمیل های شما نمیشود اما همچنان ترجیحات و علایق شما در کنار سایر اطلاعاتی که به شکل عمومی از شما در فضای نت وجود دارد، میتواند منبع ارزشمندی برای گوگل باشد:برای مثال گوگل از اطلاعات ایمیل شما برای فهمیدن اینکه در کدام یک از شبکه های اجتماعی و سرویس های رقیب گوگل ثبت نام کرده اید بهره میبرد. این موضوع میتواند منجر به دسترسی گوگل به اطلاعات کاربران بر روی آن شبکه های اجتماعی و سرویس ها شود.
از سوی دیگر استفاده از ابزار گفتگو یا Chat جی میل، یعنی Gtalk و همه برنامه هایی که از حساب گوگل برای گفتگو استفاده میکنند. تاریخچه گفتگو های شما را با جزئیات در اختیار گوگل قرار میدهد. واقعیتی که ما معمولا فراموش میکنیم زیرا تصور میکنیم چون گفتگو های قبلی را در صفحه Chat نمی بینیم، آنها از بین رفته اند. در حالی که شاید برای همیشه در سرورهای گوگل خانه کرده اند!

اندروید هم شما را میپاید!
بخش اعظمی از ردپای اینترنتی شما میتواند بدون در نظر گرفتن اینکه از چه دستگاهی استفاده میکنید، رصد شود. اگر از یک سیستم عامل اندروید استفاده میکنید که حساب گوگل بر روی آن فعال است، دیگر مهم نیست که از تبلت، PC و یا گوشی هوشمند بهره میبرید ، در واقع هنوز وب گردی شما از طریق

مرورگر، فعالیت اینترنتی شما را با جزئیات به گوگل میدهد:
اندروید همچنین از اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی شما نیز بهره مند است، به واسطه فعال کردن موقعیت یاب یا نصب نرم افزارهای جانبی. این موضوع به ویژه زمانی برای گوگل اهمیت دارد که از طریق آن عادات رفتاری روزانه شما و محل های مورد علاقه یا رجوع شما را شناسایی کند.
این دو مورد تنها موارد آشکار و مشخصی است که از طریق آنها سیستم عامل اندروید اطلاعات کاربران را در اختیار گوگل قرار میدهد. مسلما از بسیاری مسیرهای دیگر اطلاعات کاربران در اختیار سیستم عامل و از آنجا به گوگل منتقل میشود.اینها واقعیتهاییست که در خصوص میزان و حجم اطلاعاتی که از کاربران در اختیار گوگل قرار دارد صحبت میکند. حال تفسیر این واقعیات بر عهده شما است. بدون شک گوگل بدون داشتن این اطلاعات و استفاده از آنها در راستای تبلیغات یک روزه ورشکست خواهد شد و تمامی خدمات دوست داشتنی همراه آن نیز به پایان خواهند رسید.

در خوش بینانه ترین حالت شاید بتوان به گوگل اعتماد کرد و این حجم از اطلاعات را در اختیار آن شرکت قرار داد. بسیاری این کار ار میکنند. اما بدترین حالت نیز این است که این اطلاعات حتی نه توسط خود گوگل به شکل مستقیم، اما به دست عده ای هکر و مجرم بیفتد که سرانجام آن نا مشخص است. در نهایت مانند همیشه هشدار نهایی آن است که مراقب اطلاعاتی که از خود در فضای نت منتشر میکنید، باشید.

Country: Iran
مزایا و معایب شبکه های اجتماعی 2
تماشای ویدیو ...
مزایا و معایب شبکه های اجتماعی 1
تماشای ویدیو ...
نقد و بررسی بازی (Call of Duty (Ghost
تماشای ویدیو ...
نقدوبررسی بازی (Need for Speed (Rivals
تماشای ویدیو ...
چه مانیتوری بخرم؟
تماشای ویدیو ...
آشنایی با ویندوز Windows 10
تماشای ویدیو ...
آموزش نصب ویندوز Windows 8
تماشای ویدیو ...
نقدو بررسی بازی کامپیوتری GTA-V
تماشای ویدیو ...
آموزش نصب ویندوز Windows 7
تماشای ویدیو ...
پرینت صفحه آزمایشی با پرینتر اچ پی HP Officejet 4500
تماشای ویدیو ...
دانلود و نصب نرم افزار عیب یابی پرینتر Print & Scan Doctor
تماشای ویدیو ...
پرینت صفحه آزمایشی با پرینتر اچ پی HP Deskjet 2050
تماشای ویدیو ...
همتراز کردن پرینتر اچ پی HP Deskjet D1600
تماشای ویدیو ...
تنظیمات دریافت فکس از طریق کامپیوتر
تماشای ویدیو ...
تنظیمات چاپ دورو در پرینترهای اچ پی HP
تماشای ویدیو ...
لپ تاپ اولترا بوک Ultrabook اچ پی چیست و چگونه ساخته می شود
تماشای ویدیو ...
رفع ایراد گیر کردن کاغذ در پرینتر اچ پی HP 4620
تماشای ویدیو ...
رفع ایراد جمع شدن کاغذ درپرینتر اچ پی Officejet 4500
تماشای ویدیو ...
سیستم به اشتراک گذاری و پرینت اینترنتی
تماشای ویدیو ...
معرفی دستگاه چندکاره اچ پی HP Spectre One
تماشای ویدیو ...
معرفی تبلت اچ پی HP ElitePad 900
تماشای ویدیو ...
نقد و بررسی لپ تاپ اچ پی HP Envy X2
تماشای ویدیو ...
نقد و بررسی لپ تاپ اچ پی HP Folio 13
تماشای ویدیو ...
نقد و بررسی لپ تاپ اچ پی HP Omni 27
تماشای ویدیو ...
معرفی پلاتر HP Designjet T520
تماشای ویدیو ...
معرفی پلاتر HP Designjet T120
تماشای ویدیو ...
تعویض کارتریج پرینتر HP Officejet 4500
تماشای ویدیو ...
تعویض کارتریج پرینتر HP Deskjet 3520
تماشای ویدیو ...
تعویض کارتریج پرینتر HP Officejet Pro 8500
تماشای ویدیو ...
تعویض کارتریج پرینتر HP Deskjet 1660
تماشای ویدیو ...
تعویض کارتریج پرینتر HP Deskjet 2050
تماشای ویدیو ...
کارتریج های اصلی و غیر اصلی کدامند؟
تماشای ویدیو ...
چه لپ تاپی بخرم؟
تماشای ویدیو ...
چه اسکنری بخرم؟
تماشای ویدیو ...
چه تبلتی بخرم؟
تماشای ویدیو ...
چه پلاتری بخرم؟
تماشای ویدیو ...
چه پرینتری بخرم؟
تماشای ویدیو ...
کارتریج چیست؟ قسمت دوم
تماشای ویدیو ...
کارتریج چیست؟ – قسمت اول
تماشای ویدیو ...
نصب پرینتر 1102 در یک شبکه Wireless
تماشای ویدیو ...
روش نصب پرینتر وایرلس Wireless Printer
تماشای ویدیو ...
آموزش نصب پرینتر Install a Printer
تماشای ویدیو ...
لپ تاپ اچ پی پرو بوک HP ProBook 4540s
تماشای ویدیو ...
لپ تاپ اچ پی HP Pavilion 15- N042
تماشای ویدیو ...
پرینتر اچ پی HP M127 fn
تماشای ویدیو ...
فناوری چاپ Latex اچ پی
تماشای ویدیو ...
معرفی پرینتر اچ پی Hp 1132
تماشای ویدیو ...
معرفی پرینتر اچ پی HP Laserjet M251nw
تماشای ویدیو ...
مستند تاریخچه شرکت HP
تماشای ویدیو ...
ارسال فکس با پرینتر HP Laserjet 1214
تماشای ویدیو ...
×
ثبت نام / ورود

باسلام/کاربر گرامی، برای دسترسی به کل ویدیوها می بایست ثبت نام کرده باشید یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید؛ وارد شوید.
ثبت نام در سایت
ورود به سایت