خرید چاپگر

خرید چاپگر
خرید چاپگر یک مسئله مهم برای خریداران چاپگر محسوب میشود و دلیل آن هم تنوع انواع چاپگر و عدم آشنایی اکثر مردم

خرید چاپگر

خرید چاپگر
هنگام خرید چاپگر یک سوال ذهن شما را بخود مشغول خواهد کرد و آن اینکه"چه چاپگری بخرم؟"
خرید چاپگر یک مسئله مهم برای خریداران چاپگر محسوب میشود و دلیل آن هم تنوع انواع چاپگر و عدم آشنایی اکثر مردم با کار آئی های چاپگرهای موجود در بازار است.
چاپگرها در دو نوع عمده لیزری و جوهر افشان وجود دارند. چاپگرهای لیزری نیز خود به فرمت های تک رنگ و رنگی تقسیم می شوند. در حالیکه چاپگرهای جوهر افشان در مدل های استاندارد و مدل های مخصوص به چاپ عکس موجود می باشند (تمامی انواع چاپگرهای جوهر افشان قادر به چاپ عکس می باشند اما چاپگرهای مخصوص عکس، چاپ بسیار با کیفیت تری از عکس را ارائه می دهند.)
در یک حالت پیچیده تر، چاپگرهای چند منظوره (MFP) برای هر دو مدل لیزری و جوهر افشان موجود می باشند. MFP ها که می¬توانند 2 یا چند عملکرد را انجام دهند (مثل اسکن، عکس، کپی و چاپ) در تمامی موارد مربوط به راهنمای مشتری بحث می شوند.
انتخاب یک چاپگر لیزری یا چاپگر جوهر افشان به طور نسبی به بودجه شما بستگی دارد اما عمدتاً این تصمیم به ملزومات چاپ مورد نظر شما بستگی دارد. در صورتیکه می خواهید به طور عمده اسناد متن را با تصاویر گرافیکی یا بدون آنها چاپ کنید (عکس های سیاه و سفید جداول و ...) ، چاپگر لیزری بهترین انتخاب خواهد بود. چاپگرهای لیزری قادر به چاپ میزان بسیار زیادی از متون و تصاویر گرافیکی نسبت به چاپگرهای جوهر افشان می باشند. چاپگرهای لیزری در چاپ عکس ها به خوبی چاپگرهای جوهر افشان عمل نمی کنند اما برای چاپ متون و تصاویر گرافیکی بسیار بهتر از آنها می باشند. آنها همچنین سرعت بالاتر چاپ را ارائه می دهد که این ویژگی باید به هنگام چاپ حجم زیادی از نسخه های چاپی در نظر گرفته شود.
این چاپگرها قابل اشتراک گذاری با دیگر کاربرها بوده و نیازی نیست که شما منتظر بمانید که عملکرد یک چاپ پایان یافته و دستور دیگری بفرستید.
در صورتیکه می خواهید عکس های رنگی را چاپ کنید و کیفیت خروجی متن و تصویر در اولین جایگاه فهرست اولویت شما قرار ندارد، پس چاپگرهای جوهر افشان مخصوص عکس یا معمولی بهترین گزینه می باشد.
برخی چاپگرهای جوهر افشان دارای قیمت ارزان می باشند به طوری که ممکن است بودجه شما به هر دو چاپگر لیزری و جوهر ا فشان برسد.
چاپگرهای لیزری دیگر به شرکت های بزرگ و افراد حرفه ای در کارهای گرافیکی محدود می شوند. همانند بیشتر محصولاتی که در ا طرافمان می بینیم قیمت چاپگرهای لیزری رنگی بسیار افت کرده است در چند سال اخیر چاپگرهای رنگی تقریباً از دسترس همگان به جز افراد حرفه ای در کارهای گرافیکی و شرکت های سرمایه دار بزرگ خارج بود. امروزه چاپگرهای لیزری هنوز گران هستند، اما اگر در یک دوره زمانی مرتب با آنها پرینت بگیرید، در خواهید یافت که چاپگرهای ارزشمندی می باشند. قیمت ها از زیر$ 1000 آغاز می شود و برخی چاپگرها با قیمت $500 یا کمتر هم موجود می باشند. چاپگرهای لیزری رنگی هنوز از لحاظ کیفیت عکس با چاپگرهای جوهر افشان هماهنگی نمی کند اما به سرعت در حال رشد می باشد. اما قبل از تصمیم گیری نهایی درباره خرید چاپگر فاکتور هزینه مواد مصرفی را در بودجه خود لحاظ کنید.
چگونگی خرید:
قبل از رفتن به مراکز خرید یا جستجوی on-line تصمیم بگیرید که می خواهید چاپگر لیزری یا چاپگر جوهر افشان بخرید. ویژگی ها و گزینه هایی که باید در نظر بگیرید. امکانات شبکه ای، سرعت چاپ، کیفیت چاپ، ظرفیت کاغذ، اندازه و وزن می¬باشد.
در صورتیکه چاپگر شما در یک شبکه خانگی یا تجاری به اشتراک گذاشته می شود، اطمینان حاصل کنید که یک اتصال بی سیم یا متصل را پشتیبانی می کند. چاپگری که شبکه را پشتیبانی می کند، ممکن است در ابتدا گران به نظر برسد، اما می تواند در هزینه شما با کارکردن طولانی از طریق قادر ساختن شما به اشتراک گذاری آن با دیگر اعضای خانواده در یک شبکه خانگی یا همکاران در یک شبکه اداری صرفه جویی کند.
خصوصیات سرعت خروجی چاپگر بسیار شبیه درجه بندی گازوئیل برای اتومبیل ها می باشد. چاپگری که سرعت آن تا 20 صفحه در دقیقه برای چاپ تک رنگ تعیین شده است ضمانت می شود که سریع تر از چاپگری که تا 12 صفحه در دقیقه را پشتیبانی می کند، پرینت بگیرد. اگرچه هیچ کدام از این دو چاپگر به این سرعت واقعی نمی رسند.
رزولوشن چاپ مقوله دیگری است که ممکن است سبب فهم نادرست شود. چاپگرهای جوهر افشان رزولوشنی را ارائه می دهند که در مقایسه با چاپگرهای لیزری بسیار بالاتر می باشند. اما به دلیل تفاوت در تکنولوژی، متن با کار گرافیکی چاپ یک چاپگر جوهر افشان هرگز با ضخامت متن یا طرح گرافیکی چاپ شده با یک چاپگر لیزری هماهنگی ندارد. بیشتر چاپگرهای لیزری کنونی قادر به چاپ خروجی dpi 600-600 یا dpi 200/1 × 200/1 می باشند.
هزینه مواد مصرفی (تونرهای قابل تعویض یا کارتریج های جوهر) فاکتور عمده ای در تصمیم گیری در خرید یک چاپگر می باشند. هزینه های چاپ هر برگ تقریباً در یک چاپگر لیزری تک رنگ بسیار پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان است اما در ظاهر تفاوت زیادی به نظر نمی رسد اما در صورتیکه حجم وسیعی از متون را چاپ کنید می توانید به سرعت به این نتیجه برسید. خروجی درجه بندی شده کارتریج تونر را در مقابل قیمت آن برای بررسی هزینه های چاپ هر صفحه بررسی کنید.
ظرفیت کاغد نیز می تواند عامل مهمی باشد. بسیاری از چاپگرهای لیزری دارای یک سینی ورودی 150 برگی می باشند که زمان پر کردن مجدد آن را افزایش می دهد. در صورتیکه در طول روز بخواهید حجم زیادی پرینت بگیرید، هیچ چیز آزار دهنده تر از توقف گاه به گاه چاپگر برای پر کردن مجدد آن نیست. در صورتیکه می خواهید چاپگر را به اشتراک بگذارید یا حجم زیادی پرینت بگیرید به دنبال چاپگر لیزری با سینی که حجم بیشتری از کاغذ را در خود جای می دهد، باشید (500 برگ یا 250 برگ) یا چاپگری که حداقل به شما امکان افزایش ظرفیت کاغذ را در آینده می دهد. بیشتر چاپگرهای لیزری می توانند با گستره وسیعی از انواع کاغذ از قبیل کاغذهای Letter\ legal Card stock, envelope , transparency کار کنند. برخی چاپگرهای لیزری یک مسیر مستقیم برای چاپ پاکت نامه ها و دیگر کاغذهای سنگین بدون خم شدن آنها ارائه می دهد. در صورتیکه می خواهید پاکت نامه ای به غیر از پاکت نامه های معمولی یا دیگر نوع کاغذ غیر استاندارد را پرینت بگیرید، باید به دنبال چاپگری باشید که دارای یک تغذیه کننده چند منظوره یا چند برگی باشد تا اینکه بخواهید به طور دستی یک پاکت نامه یا کاغذ را برای پرینت هر برگ در سینی بگذارید.
ظرفیت حافظه بیشتر می تواند فاکتوری برای تصمیم گیری باشد به خصوص اگر بخواهید اسنادی با طرح های گرافیکی سنگین را پرینت بگیرید. چاپگرهای لیزری حافظه کافی برای کنترل چندین عملکرد چاپ با هم را دارد اما در صورتیکه می خواهید اسناد با گرافیک سنگین را پرینت بگیرید، یک حافظه اضافی می تواند کامپیوتر شما را سریع تر کند حتی اگر قادر به اضافه کردن یک حافظه اضافی نیستید، به دنبال چاپگری باشید که گزینه حافظه قابل ارتقاء را دارا باشد.
در صورتیکه می خواهید از یک مغازه خرید کنید، با گرفتن یک برگه آزمایشی پرینت از هر یک از چاپگرها، خروجی هر کدام از مدل ها را مقایسه کرده و مزیت هر مدل را بررسی کنید. کلمات تخصصی
چاپ Dye- Sublimation : یک چاپگر dye- Sublimation از یک نوار خاص، کاغذ و هد پرینت استفاده می کند.
Sub limation (تصعید) : فرآیند تبدیل مستقیم جامد به گاز بدون عبور از مرحله مایع می باشد. از آنجائیکه چاپگرهای "تصعید کننده رنگ" از رنگ به صورت گاز استفاده می کنند نه مایع نتیجه بسیار شبیه ته رنگی می باشد که در عکاسی استفاده می شود.
چاپگر جوهر افشان : رایج ترین نوع چاپگرها یعنی چاپگر جوهر افشان از قطرات کوچک جوهر مایع در انواع رنگ های مختلف استفاده می کند تا تصویر را بر روی صفحه تولید کند.
چاپگر لیزری: چاپگری که از فرایند کپی برداری برای چاپ تصویر استفاده می کند. یک لیزر به غلطک خاص تابانده می شود، تونر پودری را بر می دارد و آن را بر روی یک قطعه کاغذ قرار می دهد. سپس تونر گرم می شود و برای تولید صفحه چاپ شده به کاغذ می چسبد. برخی چاپگرهای لیزری در واقع از LED ها برای نوشتن بر روی غلطک استفاده می کنند.
کارتریج جوهر عکس: بیشتر چاپگرهای جوهر افشان از یک سیستم چاپ چهار رنگ شامل Yellow, magenta, cyan black استفاده می کند. جوهرهای عکس اغلب سایه های اضافی از رنگ های آبی و قرمز را فراهم می کنند تا محدوده رنگی وسیع تری را برای چاپ ارائه دهد.
رسانه قابل انتقال: بیشتر دوربین های دیجیتال از کارت های حافظه خاص برای ذخیره عکس ها استفاده می شوند. رایج ترین این کارت هاCompact flash ها و smart media ها می باشند. برخی از چاپگرهای جدید دارای reader توکار می باشند که به شما امکان چاپ مستقیم تصاویر از این کارت های رسانه قابل حمل بدون استفاده از کامپیوتر را می دهند.
همانطور که ملاحظه می کنید خرید چاپگر به عوامل بسیاری از جمله: بودجه، نوع کار،سرعت چاپ، و عوامل زیاد دیگری بستگی دارد.
امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی برای تصمیم گیری در هنگام خرید چاپگربدست آورده باشید.
برای دیدن ویدئوی آموزشی "چه چاپگری بخرم" اینجا را کلیک کنید
Country: Iran